تبلیغات
وب سایت رسمی سازمان دانش آموزی شهرستان بروجرد - ششمین هفته نامه ی انجمن معرفتی بصیرتی برادران

« بسم الله الرحمن الرحیم »

**  اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان (عج) و  **

**    احفظ نائب المهدی امامنا الخامنه ای(حفظه الله التعالی)     **

سازمان دانش آموزی شهرستان بروجرد

 

بخش اول : مناسبتهای هفته ...

پنج شنبه ←17 شوال 1435 : روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای و

روز مقاومت اسلامی

 

                         

بخش دوم : قرآن  ...

سوره کوثر صدوهشتمین سوره قرآنٍ، در جزء ۳۰، در مکه نازل شده و دارای ۳ آیه است. کلمه کوثر به معنی خیر فراوان است. در اینکه منظور از کوثر، نهری است در بهشت، یا حوضی در محشر، یا ذریه و فرزندان زیاد، یا علمای امت، یا نبوت و قرآن، یا علم و حکمت یا... نظریه‌های گوناگونی وجود دارد.

نزول

بعد از سوره عصر یا عادیات نازل شده‌است (سال اول بعثت). بعضی هم گفته‌اند که در صلح حدیبیه نازل شده‌است.

محتوای سوره

پیامبر اسلام دو فرزند پسر از خدیجه داشت: یکی «قاسم» و دیگری «طاهر» و هر دو در مکه از دنیا رفتند، و پیامبر فاقد فرزند پسر شد؛ به همین علت مشرکین به او «ابتر» (یعنی بلاعقب) می‌گفتند. این سوره نازل شد و خبر داد که دشمنان او ابتر خواهند بود.

فضیلت سوره

در حدیثی از پیامبر اسلام آمده :

هرکس آن را تلاوت کند خداوند او را از نهرهای بهشتی سیراب خواهد کردو به عدد هر قربانی که بندگان خدا در روز عید قربان قربانی می‌کنند، و همچنین قربانی هائی که اهل کتاب و مشرکان دارند، به عدد هر یک از آنان اجری به اومی دهد

 

بخش سوم : حدیث  ...

امام رضا (ع) فرمودند :

عیادت از مریض و بهترین هدیه
مرحوم قطب الدّین راوندى در كتاب خود، به نقل از حضرت جوادالا ئمّه علیه السلام حكایت كند:
یكى از اصحاب امام رضا علیه السلام مریض شده و در بستر بیمارى افتاده بود، روزى حضرت از او عیادت نمود و ضمن دیدار، به او فرمود: در چه حالتى هستى ؟
عرض كردم : مرگ را بسیار سخت و دردناك مى بینم .
حضرت رضا علیه السلام فرمود: این ناراحتى كه احساس مى كنى ، اندكى از حالات و علائم مرگ مى باشد كه اكنون بر تو عارض شده است ، پس اگر تمام حالات و سكرات مرگ بر تو عارض شود، چه خواهى كرد؟!
و بعد از آن ، در ادامه فرمایش خود افزود: مردم دو دسته اند: عدّه اى مرگ برایشان وسیله آسایش و استراحت است .
و عدّه اى دیگر آن قدر مرگ برایشان سخت و طاقت فرسا است ، كه پس از آن احساس راحتى مى كنند.
حال چنانچه بخواهى كه مرگ برایت نیك و لذّت بخش باشد، ایمان و اعتقادات خود را نسبت به خداوند متعال و رسالت حضرت محمّد صلى الله علیه و آله و نیز ولایت ما اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را تجدید كن و شهادتین را بر زبان و قلب خود جارى گردان . 

بخش چهارم :  با ولایت ...

پنج وظیفه جوان در کلام رهبر فرزانه انقلاب :

در این مجال قصد داریم به ویژگی های مطلوب یک «جوان مؤمن و انقلابی» از منظر حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) بپردازیم. برای دست یابی به این هدف مجموعه مطالبات و انتظارات ایشان از جوانان، در دیدار با این گروه مطالعه و سعی شده در قالب پنج ویژگی اصلی دسته بندی شود:

1-   متقی بودن

مهمترین ویژگی ای که جوان باید به آن دست یابد، تقواست. با وجود این صفت در جوان، او بزرگترین سرمایه را برای رسیدن به موفقیت های دنیوی و اخروی خواهد داشت: «گاهى با خود فکر میکنم جوان که در بهترین اوقات عمر خود به‏ سر میبرد، اگر بخواهد سرمایه‏ هایى را به دست بیاورد که موفقیتهاى دنیایى و آخرتى او را تضمین کند، دنبال چه چیزى باید باشد؟ سؤال مهمى است. اولا مورد نظر، موفقیتهاى دنیایى و اخروى است- جسم و جان، فکر و دل- ثانیاً این سؤال، مخصوص به یک دسته از جوانها هم نیست. پاسخى هم که به ذهن من میرسد، باز مخصوص یک دسته از جوانها نیست؛ یعنى این جور نیست که فرض کنیم این پاسخ، مخصوص جوانهاى کاملا متدین و متعبد است. نه، حتّى اگر جوانى را فرض کنیم که از لحاظ تعبّد و تدین، در رتبه‏ ى خیلى بالایى هم نباشد، باز این پاسخ درباره‏ ى او صدق مى‏کند. حتى اگر فرض کنیم جوانى را که در برخى عقاید خود مشکلى هم داشته باشد، باز این پاسخ درباره ‏ى او صدق مى‏کند.

۲-  دنبال تحصیل علم بودن

تحصیل علم یکی از مهمترین ویژگی هایی است که جوانان باید به دنبال آن باشند: «جوان ها امروز باید سه نکته را حتماً دنبال کنند. یکی از آن سه نکته، تحصیل علم است. عزیزان من! از تحصیل علم، ذره ای فروگذار نکنید و آن را قدر بدانید. علم میتواند، زندگی شخص شما را، ملت شما، جهان را به شکل مطلوب بسازد، همان طور که می تواند جهان را ویران کند.»

۳-بصیر بودن و آگاهی سیاسی داشتن

یکی از ویژگی های اساسی جوان مؤمن و انقلابی، بصیرت داشتن و آگاهی داشتن نسبت به مسائل سیاسی داخل و خارج کشور است: «جوان ها امروز باید سه نکته را حتماً دنبال کنند…و نکته سوم آگاهی سیاسی است.آگاهی سیاسی از جمله مسائلی است که رژیم هایی مثل رژیم منحوس پهلوی ، از آن واهمه داشتند و از این که دانشجویان به سراغ مباحث و آگاهی های سیاسی بروند می-هراسیدند، لذا نمیگذاشتند این امر تحقق بپذیرد،»

۴-نقش آفرینی کردن در عرصه های مورد نیاز کشور

جوان مؤمن و انقلابی نسبت به عرصه های گوناگون کشور احساس مسئولیت دارد و خود را نسبت به اوضاع و اتفاقات کشور بی تفاوت نمی بیند:«حال باید ببینیم یکی از اساسی ترین وظایف هر جوان که در دوران دانشجویی و تحصیل به سر می­برد یا به امور دیگر مشغول است، چیست؟ به نظر من از اساسی ترین وظایف این است که این روحیه­ی دفاع، احساس مسئولیت و تکلیف در مقابل این کشور و آرمان های آن را در خود زنده نگه دارد.

۵-  اهل ورزش بودن

یکی از توصیه های همیشگی ایشان به جوانان ورزش کردن و حفظ آمادگی جسمانی است. « اگر در یک جمله کوتاه از من بپرسند که شما از جوان چه مى‌خواهید؟ خواهم گفت: تحصیل، تهذیب و ورزش.»

 

 

 

 

 

 


برچسب ها: سازمان دانش آموزی شهرستان بروجرد، ششمین هفته نامه ی برادران،

تاریخ : پنجشنبه 23 مرداد 1393 | 11:21 ق.ظ | نویسنده : سازمان دانش آموزی شهرستان بروجرد | نظرات

  • باحال دانلود
  • نیدیا
  • کارت شارژ همراه اول